Na tropach smaków

O podróżach, które poszerzają horyzonty smakowe, inspirują do prowadzenia bloga, pisania książek i otwarcia własnej cukierni – o tym wszystkim porozmawiamy podczas spotkania z blogerami „Na tropach smaku”.

Tegoroczna edycja targów Bakepol, począwszy od zmiany lokalizacji, zaskakuje nowościami. Po raz pierwszy podczas wydarzenia odbędzie się spotkanie z udziałem podróżników, blogerów i smakoszy. W trakcie rozmowy z zaproszonymi gośćmi redakcja „Mistrza Branży” spróbuje dowiedzieć się, jak przemierzanie świata wpływa na postrzeganie smaku, rozwija jego percepcję oraz przekłada się na życie zawodowe i prywatne. Czy menu cukierni można zbudować na wspomnieniach deserów zjedzonych w podróży? Czy w poszukiwaniu egzotyki trzeba koniecznie podróżować setki kilometrów poza granicę kraju? Jakie zadziwiające połączenia smakowe można odkryć w najdalszych zakątkach świata? Te i wiele innych pytań zadamy naszym rozmówcom podczas spotkania z blogerami, który odbędzie się 14 września 2019 r. o godz. 12.15 w Strefie Mistrza Branży.

W spotkaniu udział wezmą: Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński z bloga Tasteaway (właściciele warszawskiej cukierni butikowej Deseo), Laura Osęka – autorka i kolekcjonerka książek kucharskich, która prowadzi bloga Taste Book, Agnieszka Czeluśniak z bloga Pattravel oraz Małgorzata Kalemba-Drożdż, autorka książek i bloga Trochę Inna Cukiernia. Choć uczestnicy panelu pochodzą z różnych regionów Polski i zajmują się czymś zupełnie innym zawodowo, mają trzy wspólne cechy: podróżują, uwielbiają smaczne jedzenie i prowadzą bloga! Poznajcie ich:

Agnieszka Czeluśniak – podróżniczka, blogerka. Kilka lat temu zamieniła podróże do miejsc na podróże w poszukiwaniu smaków. Odwiedziła już ponad 50 krajów. Z wyjazdów przywozi walizki pełne jedzenia i inspiracji. Od 5 lat współautorka bloga Podróże kulinarne, na którym dzieli się odkryciami niezwykłych miejsc, smaków i inicjatyw kulinarnych.

Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński – autorzy najpopularniejszego bloga podróżniczego w Polsce, właściciele marki Deseo – znanej butikowej cukierni w Warszawie. Od ponad 10 lat razem w podróży po świecie i Polsce w poszukiwaniu wyjątkowych miejsc i smaków, które inspirują ich do tworzenia cukierniczego menu. Odwiedzili ponad 50 krajów na 3 kontynentach. Ostatnio wydali książkę o podróżach z najmłodszymi będącą owocem wspólnych wyjazdów z ich dziećmi – Maksem i Jagodą.

Laura Osęka – psycholog i dietetyk, a prywatnie kolekcjonerka książek kucharskich i autorka „Miski szczęścia”, w której dzieli się swoją filozofią jedzenia. Ta głosi, że najlepsze jedzenie to takie, które jest lokalne, sezonowe i po prostu smaczne. Podczas targów Bakepol w Strefie Mistrza Branży premierę będzie miała jej kolejna publikacja inspirowana kuchniami świata – „Forma szczęścia”. Gdy nie gotuje, wykłada, pracuje z pacjentami, prowadzi warsztaty albo jeździ starym fordem taunusem. Przyjaciółka czworonogów.

Małgorzata Kalemba-Drożdż – laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka książek kulinarnych o jadalnych roślinach, m.in. „Jadalne kwiaty” i „Pyszne chwasty”, oraz bloga „Trochę Inna Cukiernia”. Doktor biochemii, wykładowca akademicki. Prowadzi badania nad wpływem żywności na stabilność genetyczną komórek. W wolnych chwilach spaceruje po polach, łąkach i lasach, wyszukując dzikie rośliny jadalne.

 

Zapraszamy!

Zródło: Mistrz Branży >>>

Wstecz